Ako uzatvárať obchod

Bezpečné nakupovanie - 1bazár.sk

13.04.2015

Nakupovanie na internetových bazároch je v dnešnej dobe rozšírenou a obľúbenou činnosťou. Ako kdekoľvek inde, aj u nás určite nájdeme „dobrákov“, ktorí nás chcú podviesť a nepoctivo si zarobiť. Čo ale môžeme urobiť preto, aby sme pri nakupovaní na internete nenaleteli podvodníkom a zaplatený tovar skutočne dostali?

1. Fotografie

Kvalitnou fotografiou predávajúci zvyšuje šancu, že niekto vec kúpi. Ak inzerát fotky neobsahuje, alebo sa prezentuje ilustračnými fotkami stiahnutými z internetu, doporučujeme sa inzerátu radšej vyhnúť. Pokiaľ má predávajúci ozajstný záujem tovar ukázať, určite si dá tú námahu reálne tovar nafotiť. Inzeráty s fotografiou Vám navyše ušetria čas zisťovať, ako konkrétne ponúkaný tovar vyzerá.

Absenciu fotografie môžeme akceptovať v prípade, ak ide o služby ako napr. Opatrovanie detí, doučovanie cudzieho jazyka a pod.

2. "Majster v slovenčinovi po bokovi"

"Predám pekná pes biela."

Toto bohužiaľ nie je nič nezvyčajné, často narážame na inzeráty písané akousi hatlaninou. Aj to môže niečo hovoriť o dôveryhodnosti predávajúceho. Dáva text inzerátu zmysel ? Je písaný po slovensky? Koľko je v ňom pravopisných chýb? Ako na vás štýl písania pôsobí? Koľko a aké informácie o tovare predávajúci udáva? Odpovedá popisovaný stav výrobku priloženej fotografii?

Neberte to však ako dogmu, je dôležité, ako na vás inzerát působí ako celok. Nie je každý básnik ako Smrek.

3. Kontaktné údaje

Pozornosť venujte aj kontaktným údajom, ktoré predávajúcí udáva. Všimnite si telefónne číslo. Ak sa Vám zdá reálne ( neobsahuje napr. sadu rovnakých čísel - 303 111 222), je pravdepodobnejšie, že ide o slušného človeka. Môže sa stať, že číslo nie je vyplnené vôbec. Tento údaj je totiž často nepovinný, inzerujúci pravdepodobne neuprednostňuje telefonickú komunikáciu.

Dokonca aj email Vám môže veľa prezradiť. Preferujte emailové adresy zložené z reálnych mien (jan.bielik@gmail.sk), alebo (janko.b@gmail.sk). Dávajte si dobrý pozor na zahraničné emailové adresy v štýle dogsforsale@yahoo.com a pod. Je viac jako pravdepodobné, že texty týchto inzerujúcich budú dielom prekladača. Zo skúseností môžeme povedať, že všetky takéto inzeráty sú podvod a určite na ne nereagujte.

Vždy, keď budete mať akékoľvek podezrenie, tak doporučujeme skopírovať kontaktné údaje do vyhľadávača a pokúsiť sa vypátrať v rôznych diskusiách, či nemá niekto s týmto predávajúcim skúsenosť.

Narazili ste pri svojom hľadaní na stránkach 1bazar.sk na podozrivý inzerát? Neváhajte a nahláste nám ho! Pomôžete tým ostatným užívateľom a zároveň i nám v skvalitňovaní služieb.

4. Porovnanie cien

Nezabudnite si prezrieť aj iné inzeráty a internetové porovnávanie cien. Preverte, za koľko ponúkajú rovnaký, alebo podobný výrobok ostatní inzerujúci a koľko stojí nový tovar. Zároveň spozornite, ak narazíte na veľmi výhodnu ponuku, keď sa cena pohybuje výrazne nízko pod cenou ostatných ponúk. Práve toto môže byť varovný signál, že ide o podvodný inzerát. Predávajúcí takto naláka veľký počet záujemcov, nechá si zaslať peniaze dopredu a tovar samozrejme nezašle. Keď sa ho snažíte urgovať, tak na emaily Vám už neodpíše a s najväčšou prevdepodobnosťou bude telefónne číslo nedostupné.

Veríme, že sa s niekým takým nestretnete. Pokiaľ sa to však stane, ihneď kontaktujte Políciu SR a zároveň nám inzerát nahláste spolu s dôvodom- v detaile inzerátu vždy nájdete symbol Nahlásiť! Naším cieľom je tieto inzeráty blokovať a zabrániť možným podvodom.

5. Kontaktovanie predávajúceho

Teraz sme vo fáze, keď sme si z desiatok inzerátov vybrali svojich favoritov. Nastáva dôležitý krok a to kontaktovanie predávajúceho. Najlepší spôsob, ako si overiť dôveryhodnosť druhej strany, je telefonické spojenie. Dopredu si pripravte otázky, ktoré Vás zaujímajú, aby ste náhodou nezabudli na niečo dôležité. Ak nie je udané telefónne číslo, tak všetko, čo vás zaujíma, napíšte do prvého mailu, ušetríte čas sebe aj druhej strane.

Pri telefonickom rozhovore sa zamerajte na to, ako s vami osoba komunikuje. Je rozhovor príjemný? Ako na vás pôsobí? Všímajte si istotu v jeho hlase, alebo prízvuku. Dokonca aj okolité zvuky môžu všeličo prezradiť ( krčmový ruch a pod.). Je predávajúci ochotný odpovedať na všetky vaše otázky, alebo by najradšej hovor ukončil? Určite sa opýtajte aj na závady, ktoré by tovar mohol mať. Overte si ešte raz informácie písané v inzeráte. Podvodníci majú zväčša uverejnených niekoľko desiatok inzerátov, preto si nemusia pamätať, čo v ktorom inzeráte uvádzajú.

Pokiaľ se Vám zdá všetko v poriadku a komunikácia je príjemná, môžete prejsť k doladeniu obchodu.

6. Spôsob platby, prevzatie tovaru

Ak je to aspoň trochu možné, vždy trvajte na osobnom prevzatí tovaru a samozrejme aj na platbe z ruky do ruky. Len takto máte istotu, že všetko prebehne v poriadku. Nikdy, naozaj NIKDY neplaťte nič dopredu a to ani v prípade, že Vás bude predávajúci prehovárať, alebo sa Vás bude snažit zlákať znížením ceny. Toto berte naopak ako ďalšie varovanie.

Prijateľná je v krajnom prípade i platba na dobierku. Vždy si nechajte pre istotu na pošte vystaviť doklad o zaplatení! Pamätajte si ale, že keď na pošte následne po zaplatení a prevzatí zistíte, že bol balík prázdny alebo tovar poškodený, máte pravdepodobne smolu. Pošta Vám balík naspäť nevezme, pretože zodpovednosť nie je na jej strane. Tu Vám neostáva nič iného, len sa pokúsiť predávajúceho skontaktovať a o skutočnosti ho informovať. Keď sa to nepodarí a prišli ste o väčšiu čiastku peňazí, môžete na podvodníka podať trestné oznámenie.

Pri osobnom prevzatí sa držte niekoľkých dôležitých pravidiel. Vždy si dojednajte schôdzku na verejnom mieste, v žiadnom prípade nepozývajte predávajúceho k sebe domov. Môže sa stať, že kupujete tovar väčších rozmerov (chladničku, práčku), ktorú nie je celkom reálne dopraviť na neutrálne miesto. Napriek tomu trvajte na schôdzke niekde mimo, kde sa s prodávajúcim najprv zoznámite a navzájom sa „oťukáte“ - seriózny predávajúci bude určite jako vy veľmi opatrný. V najlepšom prípade majte zo sebou nejaký doprovod, ktorý Vám bude podporou a zároveň svedkom.

A na záver jedna malá rada. Pokiaľ sa Vám hneď naprvýkrát niečo nezdá, nechajte inzerát plávať a verte radšej svojemu inštinktu.

Prajeme Vám veľa šťastia pri nakupovaní!